Mot den skenande militära upprustningen.
- Uppdaterat 29 mars med uppgifter om bakgrunden – se längre ned!
MEDBORGARPLATSEN den 5 APRIL KL. 12.00-13.00
Tal!
Underhållning! Sång!
Med detta upprop inbjuds alla människor, föreningar, organisationer och nätverk till en gemensam protest mot den oerhörda militära upprustningen i världen, i Europa och i Sverige.
Alla riksdagspartier står bakom besluten om en tredubbling av de militära utgifterna i Sverige. Till det vill EU-kommissionen nu att medlemsländerna lånar ytterligare 9 000 miljarder kronor till militär upprustning. Lånefinansiering där räntor och amorteringar höjer din skatt och tas från välfärden och klimatsatsningarna och som historien visar alltid ökar risken för krig. Krig som du och dina döttrar och söner ska vara med och slåss i och som lägger våra liv och samhällen i ruiner.
Europa behöver inte militär upprustning. Vad som behövs är länder som vågar ta initiativ till diplomati för att lösa konflikter och stoppa krigen.
Klä dig gärna i vitt, och kom! Kom och lyssna till tal och sång i protest mot krigsrustningar och för den värld och det samhälle som är möjligt om vi verkar för FRED!
Du och ni som inte har möjlighet att komma till Stockholm för att delta i manifestationen vill vi uppmuntra att anordna manifestationer lokalt samma dag och tid!
- Samtal för ömsesidig och global nedrustning! I Europa! I världen!
- Alliansfrihet i stället för Nato-medlemskap, som ökar risken för att Sverige angrips vid storkrig.
- Nej till finansiering av Sveriges Nato uppknutna militär!
- Nej till utländska baser i Sverige – Bryt DCA-avtalet!
- Inga kärnvapen på svensk mark! Skriv under FN:s förbud mot kärnvapen!
Freden måste komma först, min vän. Gör den inte det, så kommer inget efter den!
Tage Danielsson
_______________________________________________________________________
Bakgrund
Den 6 mars träffades ca 40 personer från olika freds-, miljö- och klimatrörelser i Solidaritetshuset i Stockholm för att diskutera hur vi kan bli starkare tillsammans. Vi kom från många olika organisationer som alla strävar på var för sig. Nu är tiden inne för att samarbeta – vi kan ha olikheter, men det viktigaste har vi gemensamt – vi jobbar för FRED!
Mötet utmynnade i att vi bildade en arbetsgrupp om 11 personer som nu förbereder 2 olika evenemang.
- Medborgarplatsen 5 april kl. 12 – 13, mot att EU-kommissionen vill satsa
9 tusen miljarder kronor på att beväpna EU. – Kom och var med!
Då detta skrivs har några talare tackat Ja (Eva Myrdal, Jeanette Escanilla, Hans Öhrn, Jan-Erik Gustafsson), medan vi väntar svar från andra som Greta Thunberg, KG Hammar, Kajsa Ekis Ekman. Diktuppläsning och musik och sång önskar vi också! Ingen talare ska vid mötet representera något politiskt parti.
- Den 11 maj vill vi fira slutet på 2:a världskriget för 80 år sedan med ett möte på Segels torg kl. 11 och en fredsdemonstration från Sergels Torg till Ladugårds Gärde där vi kan ha picknick och musik. Allt under parollen ”Aldrig Mera Krig!” – samma paroll som myntades då för 80 år sedan. Vi skickar senare separat information angående evenemanget 11 maj!
Arbetsgruppen av manifestationer för fred av olika fredsorganisationer
Vilka oberoende politiker och partier är motiverade att valsamverka brett för fred, objektiv public service, äkta demokrati och fungerande rättsstat?
Kontakta mig gärna för samtal anonymt, inspelat, redigerat, eller direktsänt!
Era önskemål respekteras, diskuteras.
Möjligtvis är sannolikheten stor att ingen vill fråntas möjligheten till sina löneabonnemang. Kanske är tankegången den hos dessa engagerade politiker att sitter man säkert, är välgödd och lagom arbetssam vilket betyder ändra på ngt nonsens eller besöka kompisarna, dvs maffiabossarna* så finns det ingen anledning att gunga båten.
* = Exempel livsmedelsjättar som ministrar chattar med istället för att stifta lagar om begränsade vinster. Självklart ska dessa företag konfiskeras.
*= polisens sluta skjuta skämtet där träffar ordnas med pizza och liknande och kompisarna som inte behärskar enkel svenska äter sig mätta. Projektet Dialog förutsätter språk, men det var inte tanken. Bara pizza och slippa jobba ute när det är kallt.
Jo, kanske optimismen kan bedra, men själv tror jag att pessimismen är farligare.
Jag talar om hederligt folk som vill ställa upp som representanter för att införa fred, objektiv public service, äkta och upplyst demokrati och fungerande rättsstat, inte om de ljumma och klandervärda som du beskriver, vilka fårskallarna röstat för hittills, p.g.a. att hederligt folk ännu inte har ställt upp brett med samarbetsförmåga.
Finns det ingen anledning att gunga i båten när dagens politiker vill dra in oss i kärnvapenkrig med Ryssland?
Misstänker att polismän (i allmänhet) inte är problemet, men de politiker som folket har valt för att hålla arbetslösheten skyhög, ökar desperation, depression, drogmissbruk, kriminalitet och som tillsätter polischefer som fokuserar fel, när katastrofen, nu alltför sent, måste hanteras.
Det här med att gunga båten var mer tänkt i samband med politikers ovilja att engagera sig i sina uppgifter. Naturligtvis får en förmoda är att deras uppgifter är i överensstämmelse med Sveriges lagar.
Finns det någon politiker som engagerar sig i att gunga båten i syfte att väcka uppmärksamhet på ämnen som är av stor betydelse för landets medborgare?. De är få.
Med all respekt för politiska visioner om fred och rättvisa så handlar det mer om samhällsstruktur som livnär sig på elände och därför måste fenomenet elände i form av arbetslöshet, missbruk, kriminalitet produceras.
Hur det går till så kan en tro att t ex i syfte att fylla fängelser, så måste det skapas klientel.
Med t ex privatägda fängelseanstalter finns behov att tjäna pengar oavsett hur befogad inläsningen av fångar är. Då är det polisen som hjälper till med den saken.
Krass verklighetsskildring – javisst och det som förmedlas här är bara ett axplock
Varför förmodar du att psykopatiska konspiratörer, oligarker, sionistiska medier, köpta journalister och andra medlöpare som bryter mot Nürnbergkonventionen angående ”informerat samtycke”, genocid och mördar i strid med brottsbalken, är i överensstämmelse med Sveriges lagar efter folkdomstolar?
Som jag ser det befinner vi oss under statskupp och militär attack, baserat på den gamla soldathandboken om psykologiskt försvar, samt Lissa Johnson i ”omniwar symposium” som jag översatte till svenska nyligen på Vetenskapliga partiets hemsida. (Inte ens ett tack har jag fått än)
Finns det någon politiker som engagerar sig i att gunga båten i syfte att väcka uppmärksamhet på ämnen som är av stor betydelse för landets medborgare?
Jag känner bara EN. Mig själv. Andra politiker är helt under isen, i min mening. Folket bryr sig, i realiteten, inte heller om de frågor jag tar upp, eftersom de deltager, inte organiserar sig effektivt och inte ens försöker ha samarbetsförmåga.
Om man ger upp kan man givetvis inte förändra det som sker. Har du gett upp? – Inte kul för dig. Tråkigt. Andefattigt. Men varför ska du dra ner alla andras lust att kämpa och deras motivation att göra det moraliskt högstående och det teoretiskt fullt möjliga, så effektivt de bara kan? Varför?
O nu har ’sveriges’ ’regering’ tillsammans med lismar’sd’ ’bestämt’ att det ska lånas upp (ie åter skinna folket) 300mdr för upprustning..’utan att ’viktiga välfärdsbehov ska behöva stå åt sidan’..ie, barnfamiljer har idag knappt råd att köpa mat..vilket torde ses som ett viktigt välfärdsbehov i alla normala människors medvetande..Men som många studier visat, ju högre..upp i samhällsträsket ju fler psykopater, % sett, och dessa resonerar uppenbarligen på annat sätt.
Hmm, ’undrar vem som styr vårt land..
Det kostar på att vara omringad av militaristiska makter med osäkra framtidsplaner.
Detta är det fria Europas svar på putinister och trumpister.
För att nyttja ordförande Maos klassiska ord: Man har alltid en armé på sitt territorium: vår egen eller någon annans.
Vi väljer numera vår egen. Europa kommer snabbare än sakta men säkert få helt autonom säkerhets- och försvarspolitik.
Vi kan inte låta våldsverkarna i Kreml eller Washington förstöra Europa. Den epoken är nu slut, när vi teg medan diktaturen fick härja fritt utan reaktioner.
’Märkligt, du säger inget om sionisternas expansion i hela väst trots som sagt det är de som närmast styr Washington. ’Konstigt med dylik dubbelmoral
Johan
Återvänd till verkligheten! Det är på USA:s order som Europa rustar upp. Dvärgarna bara lyder och den amerikanska krigsindustrin har glada dagar.
Dina luftslott börjar bli mer än en aning pinsamma nu.
Med underhållning och allsång ska vi försvara oss om vi blir anfallna, dags att Benny och Stig börjar träna på att göra olika handhjärtan.
Eller göra som du, följa regnbågens färger.
Humanitära Stormakter har inga fiender.
9 000 000 000 000 kronor kunde användas bättre.
Varför inte börja med en upprustning av det Svenska Järnvägsnätet?
Ryska järnvägar, lok, vagnar och spårvägar är i toppskick idag.
Ett dynamiskt välfärdssamhälle kan aldrig ha en eftersatt infrastruktur som istället hela tiden måste underhållas och förbättras.
Avregleringen av SJ Svenska Järnvägar gjorde inte järnvägen bättre.
Istället skapades på lång sikt ett kaos av dåligt underhåll och diversifierade tågoperatörer.
Det var ju du och dina kompisar som avskaffade försvaret för 20 år sedan ”B Pettersson”. Och vad ska dina sega gubbar göra mot hypersoniska missiler, för du är väl inte så naiv att du tror Ryssland slår tillbaka mot EU:s anfall med att skicka soldater?
Som jag förstått det är det väl Ryssland som är omringat…”se hur nära natostaterna, vi placerat vårt land”..
Europa håller på att begå självmord, iklädd illusionsnumret ”uppnå en autonom säkerhets- och försvarspolitik” Det ska bekostas av pengar som Europa har absolut ingen råd att finansiera. Europas eliter är redo att skuldsätta kontinenten upp till örönen – 9,000 000 000 000 dollar. Sedelpressen förväntas upphettas tills de brinner och det dröjer inte långt innan skuldlavinen dra med sig kontinenten till fördärvets djup. Redan nu är Europa irrelevant i världspolitiken och den kommer att blir helt betydelselös inom fem år. Sakat men säkert kommer Europa bli en enda stor bananrepublik som USA, Ryssland, Kina och Indien leker geopolitisk ping pong med
”Vi kan inte låta våldsverkarna i Kreml eller Washington förstöra Europa. Den epoken är nu slut, när vi teg medan diktaturen fick härja fritt utan reaktioner.”
Johan,
USA kommer nu att genomföra 25%-iga tullar för bilar importerade från Europa.
Det gör att Europeiska bilar inte går att sälja i USA.
Det blir ett ekonomiskt avbräck som heter duga för Europas stora biltillverkare.
Tycker du dem ska börja tillverka stridsvagnar istället som du och alla andra här tvingas betala?
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/trump-infor-25-procentiga-tullar-pa-bilar
Och nu hotar ännu mer krig, när EU ska rusta sig till tänderna. Då kommer tuppkammen växa sig enorm inom försvarsmakten /krigsmakten och EU. De hoppas väl att tvåla till och mala ner ryska krigsmakten på något sätt, fast ingen hotar den, så det måste sannolikt startas med en falskflagg- operation om inte hela Nato kommer att ödeläggas av radioaktiv aska innan dess.
Om ni har empati kvar i frontalloberna så skicka era söner och döttrar till södra halvklotet, innan det brakar loss! Sydafrika och södra Sydamerika lär vara bra ställen att överleva kärnvapenkrig har jag fått för mig.
Eftersom det inte fanns ”svara” alternativ i slutet av din kommentar, vars inledning var
”Varför förmodar du att psykopatiska konspiratörer, oligarker, sionistiska medier, köpta journalister och andra medlöpare som bryter mot Nürnbergkonventionen angående ”informerat samtycke”, genocid och mördar i strid med brottsbalken, är i överensstämmelse med Sveriges lagar efter folkdomstolar?”
kommer svar på kommentaren här.
Självklart är det så att i ett demokratiskt välfärdsland som Sverige, FÖRMODAR en att demokratiskt författning fungerar som tänkt.
Att inhysa den förutbestämda meningen att utgångspunkten för Sveriges författning och dess lagar är ett slags anarkistiskt elitsystem med de ovannämnda egenskaper som du nämner, är att ta ut elände i förskott.
Men visst, håller med dig. Det ser mörkt ut på demokratifronten.
Hoppas att alla klimatrörelser kommer med! För precis som Tage Danielsson sa ”Freden måste komma först, min vän. Gör den inte det, så kommer inget efter den! ”
Världens länder måste samarbeta fredligt med varandra för att vi ska kunna lösa de enorma svårigheter som mänskligheten står inför, inte minst klimatförändringarna. BRICS och en MULTIPOLÄR värld som vill grunda sig på FN-stadgan är trots allt ett ljus i mörkret.
Tänk vilken stark rörelse det hade kunnat bli, om alla som värnar om klimatet inser att vi måste kasta ut Nato ur Sverige, och återta vår gamla försvarsdoktrin ”Militär alliansfrihet i fred, Neutralitet i krig” och mantrat att ”Sverige ska verka för fred och konfliktlösning i världen”.
Tyvärr är det inte bara klimatrörelser som inte förmår koppla ihop fred (dvs ”avbryt allt samarbete med Nato”) med klimatet. Jag tror att det beror mest på omedvetenhet.
Att Nej Till Nato Göteborg inte heller gör det, verkar bero på att de inte litar på vetenskaplig konsensus när det gäller klimatet. Så i deras manifestation, om dom har någon, kommer man inte att höra något om klimatet.
Alla kan bli lurade av elitens avledningsmanövrar, som repeteras väl i de medier som eliten kontrollerar, eller hur? Är det inte så?
Vetenskap handlar inte om ”konsensus”, men om hypoteser, evidens och falsifikation.
En vetenskapskvinna eller vetenskapsman kan krossa ”konsensus” med goda evidens. Detta sker ofta inom äkta vetenskap.
Det synes mig vara så att t.o.m. IPCC (den vetenskapliga delen, inte den politiska propagandistiska) numera har falsifierat de extremaste formarna av klimathot genom uppvärmning, enligt den väl pålästa Elsa Widding, som numera ratas av hela borgerligheten, utom den fredligare och lite mer vakna delen av extremhögern, och det säger inte lite. Faran för istid är ännu inte falsifierad lika mycket, i min mening.
Själv tror jag att jag vaknade 2014, liksom av en klimatforskares jubelfis i Romklubbens finrum: https://vetenskapligapartiet.wordpress.com/2014/07/12/torpedering-av-klimatbluffen-av-professor-bob-m-carter/
Martin Gustavsson- Vetenskapliga partiet!
Du skriver ”En vetenskapskvinna eller vetenskapsman kan krossa ”konsensus” med goda evidens. Detta sker ofta inom äkta vetenskap.”
Ge exempel på frågor som det uppstått vetenskaplig konsensus om, som har som du skriver ”krossats”.
Martin Gustavsson!
Här kan man läsa hur myter som Bob M Carter spred om klimatet vederläggs av Sceptical Science
https://skepticalscience.com/skeptic_Bob_Carter.htm
https://skepticalscience.com/translation.php?lang=7
https://www.desmog.com/bob-carter/
På den sistnämnda bloggen står mycket utförligt om denne Bob M Carter .
Europa är på förfall, sjunker djupare i gyttjan. Behöver man låna massor med dollars för att rusta upp, på bekostnad av ländernas välfärd, så har europa långa tider haft ledare som inte kan den enklaste matematiken. Samtidigt som man lånar till upprustningen så lånar man till räntan. I nåt skede så ska upprustningen och räntan betalas tillbaka, då kommer imf in och konfiskerar alla resurser som finns inom länderna. Eu blir ett nytt afrika, kolonalieserat.
Tror vi att globalisterna gråter eller skrattar när dom går till banken då.
Lol och vilket land går det bra för, enligt dig?
Lol, vilket land tror du. Vilket land har dom största resurserna, där har du svaret. Kanske lite överkurs för dej, enligt mej.
Och vilka är de, är det Iran och Ryssland?
Ryssland och Iran har väl inte några resurser, det är väl sverige och danmark som har det, danmark svinuppfödning och sverige andra svin….smile
Om nu ”Pettersson” som vanligt missat allt angående krigen som pågår om resurser så ska enligt uppgift ca 30% av jordens naturresurser finnas inom Rysslands gränser och här har du orsaken till varför västvärlden vill destabilisera och sno åt sig allt i Ryssland precis som man gjort de senaste århundradena runt om i världen! Det kallas kolonialism om du missade den delen av historielektionerna?
De länder som ingår i de grinigas koalition går det allra sämst fö. Alltså, är dessa länder BRA på att vara sämst , fatt’r ru B P?)
Läs mer här om den sjukliga kakofonin från de gringas koalition: https://simplicius76.substack.com/p/sitrep-32625-signal-gate-crash-russia
Det är länder med reala ekonomier som går framåt! Västvärldens luftekonomier lever på lån och spekulation därav krisen som man nu tror ska lösas med att tillverka dyra vapen som ingen behöver.
James Corbett och Jakob Nordangård i samtal om ”the externalization of the moneymasters”, Corbett report 26/3
Ordnas det demonstrationer på fler håll i landet?
Varför skriver du Anders inte om dem?
Känner inte till någon annan manifestation 5/4. Hoppas på flera manifestationer omkring 11 maj.
Hjärn tvätten fungerar..
Efter att krigs-propagandan gjort sin verkan på invånarna, skall Tidö-packet nu satsa 300 miljarder på vapen, för att mota bort Ryssen. Det som Skola och omsorg o.s.v,,, som tidigare viktiga samhällsfrågor kan vi nu skjuta åt sidan. Viktigast är nu istället att Sverige kan försvara sig mot Ryskt anfall,,, vips,,,,det finns tydligen pengar iallafall…
”Vi kan inte låta detta övergå till en diskussionsklubb, säger Åkesson.
Tidöpartierna är också överens i vårändringsbudgeten om att avsätta ytterligare 25 miljarder kronor i år för att köpa nytt försvarsmateriel.
Därtill presenteras ett paket på 96 miljoner kronor för att mota hybrida hot. Hälften av pengarna går till Kustbevakningen.
Även stödet till Ukraina ökas, från tidigare beslutade 25 miljarder kronor i år till 40 miljarder.”
https://www.nyteknik.se/industri/300-miljarder-extra-till-forsvaret-vi-ska-gora-var-del-av-hemlaxan/4345682
Neocon/sionist agendan nämligen ”Russia’s Strategic Defeat” går före allt annat. Det husse beställer betjänten verkställer. Kosta vad det vill och strunta i folkets behov. Sionist dresserade hundar gör som husse vill – det är den första regeln i västländers politik. Husse går alltid före!
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_Keynesianism
Militärindustriella keynesianismen
Det har förekommit i nyheterna att folk i allmänhet håller hårdare om sina plånböcker.
Möjligtvis leder det till att folkviljan ansvarar för nyckeln till Sveas kassaskrin så det blir otillgängligt för politiker som upprepade gånger förefaller betrakta medborgarnas skattemedel som sina egna. De får be om lov – med folkomröstning, typ ”Ska Sveriges finanser användas för att berika ukrainsk kokainmissbrukare”?
EN KLOK KOMMENTATOR SKRIVER OM EU OCH MILITÄRINDUSTRIELLA KOMPLEXET
”EU kan inte bygga ett formidabelt militärindustriellt komplex.
Jag kommer att hålla fast vid att industrierna är i mycket dåligt skick till att börja med, med avstannade konsumentefterfrågan i EU har redan drivit stålindustrin och specialiserade industrier till randen. De kommer att kräva akut finansiering, hundratals miljarder bara för att komma i form.
Därefter kommer det mesta av den antagna biljoner euro-budgeten att försvinna in i den allmänna inflationen i leveranskedjan på grund av det mesta som behövs för EU:s industri, komponenter och mineraler måste importeras med euron, vars värde alltmer minskar på grund av de nygrundade underskotten i finans- och handelsbalansen.
Så det mesta av den massiva budgeten kommer att försvinna för minskande resultat, och det som var planerat kommer inte att uppnås.
Ekonomiskt är det ett självmord för blocket. EU:s konsumtionsutgifter kommer att dödas under överföring av budgetar från icke-försvar, som hälsovård, sociala transfereringar och andra offentliga arbetstillfällen till den smala försvarsindustrin som har en mycket låg ekonomisk tillväxtmultiplikator på grund av ett begränsat antal jobb och de flesta pengar som går till inköp av råvaror/mellanprodukter (från utanför euroområdet) och lågt antal nya jobb.
Den militära keynesianismens idé är Dead-on-arrival.
Postat av: unimperator | 28 mars 2025 0:06 utc | 174” på Moon of Alabama
Frågor till någon som har kontakt med kännare
Sverige ska låna 300miljarder till kärnkraft
staten har goda finanser och kan få billiga lån
Vem eller vad är utlånare?
För mindre lån är det tex riksgälden vad det nu egentligen är
Säljs det nån sorts värdepapper så att småsparare tex pensionssparare kan låna ut till staten?
världsbanken /IMF är det väl inte?
’city’
Den enda armé jag vill se är en armé med Tage Danielssons.
Rapport från det ryska försvarsministeriet om att avvärja AFU:s försök att invadera ryskt territorium i Kursk-regionen (29 mars 2025)
Ryska federationens väpnade styrkor fortsätter operationen för att neutralisera AFU-formationer på Kurskregionens territorium.
Sever-gruppen befriade Veselovka (Sumy-regionen) under offensiven.
Dessutom genomfördes anfall mot en mekaniserad brigad, två luftlandsättningsbrigader, presidentens brigad och en territorialförsvarsbrigad från Ukrainas väpnade styrkor nära Gornal, Guyevo och Oleshnya.
Operativt-taktiskt och arméflyg samt artillerianfall engagerade AFU:s arbetskraft och hårdvara nära Gornal, Guyevo och Oleshnya samt Basovka, Belovody, Varachino, Velikaya Rybitsa, Veselovka, Vladimirovka, Vodolagi, Grunovka, Zhuravka, Zapselye, Kiyanitsa, Loknya, Mogritsa, Novonikolayevka, Obody, Sadki, Khrapovshchina, Yunakovka och Yablonovka (Sumy-regionen).
Under de senaste 24 timmarna uppgick AFU:s förluster till mer än 190 soldater, två infanteristridsfordon, ett pansarfordon, åtta motorfordon, en artillerikanon, tre granatkastare samt sex UAV-ledningsposter och en ammunitionsdepå.
Sedan början av fientligheterna i Kursk-riktningen har AFU:s förluster uppgått till mer än 70 890 soldater, 402 stridsvagnar, 329 infanteristridsfordon, 290 pansarvagnar, 2 234 pansarfordon, 2 569 motorfordon, 590 artilleripjäser, 53 MLRS-raketer, inklusive 13 HIMARS och sju MLRS-raketer tillverkade av USA, 26 luftvärnsmissiler. ett självgående luftvärnssystem, tio transportfordon, 123 EW-stationer, 18 radarsystem för moteld, tio luftvärnsradarenheter, 56 enheter för ingenjörskonst och annan materiel, inklusive 23 mothinderfordon, en minröjningsfordon av typen UR-77, fem brokastare, ett tekniskt spaningsfordon samt 15 pansarbärgningsfordon och ett ledningsfordon.
Operationen för att neutralisera AFU-enheterna pågår.