Erdoğans ”förebyggande kupp”

7
Ett litet utdrag från massdemonstrationen i Istanbul den 19 mars 2025.

 

Peter M. Johansen https://steigan.no/2025/03/erdogans-forkjopskupp/

Oppositionen i Turkiet beskriver arresteringen av Istanbuls borgmästare Ekrem İmamoğlu som en överlagd ”kupp”. Imamoğlu anses vara en riktig utmanare till president Recep Tayyip Erdoğan i presidentvalet 2028. Gripandet och det nuvarande förbudet mot demonstrationer kastar långa skuggor över Newroz nyårsfirande och kommer i spåren av avskedandet av valda kurdiska borgmästare och attackerna mot den turkiska pressen. Det skapar en dyster utsikt för hur Erdoğan kommer att hantera den färdplan för Turkiet som tagits fram av Abdullah Öcalan, den fängslade ledaren för Kurdistans arbetarparti (PKK).

När de kommer på morgonen…

Tidigt på onsdagsmorgonen inledde polisen en storskalig razzia mot Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoğlu (53) från Kemalist Republican People’s Party (CHP,  Cumhuriyet Halk Partisi ) och ”dussintals andra” som anklagas för att utgöra ett ”kriminellt nätverk” och stödja ”terrorism”.

Istanbuls borgmästare Ekrem İmamoğlu har gripits. (illustration Medya News)

Det är nyckelord och ekon av välbekanta anklagelser som alla pekar mot en större politisk operation för att krossa oppositionen och följa en period av konfrontationer mellan president Recep Tayyip Erdoğans koalitionsregering och städer och kommuner som styrs av oppositionen efter lokalvalet den 31 mars förra året. Premiärministerposten avskaffades 2018.

Imamoğlu fick en varning på tisdagen när myndigheterna la beslag på hans examensbevis från Istanbuls universitet, där han tog examen i företagsekonomi och personaladministration. Diplomen är nödvändiga för att kunna ställa upp som kandidat i presidentvalet. Här har Imamoğlu dykt upp som den verkliga utmanaren till Erdoğan istället för CHP-ledaren Özgür Özel. Positionen som borgmästare i Istanbul har traditionellt sett varit en lika viktig politisk språngbräda till presidentskapet som att vara borgmästare i Mexico City eller Buenos Aires i Argentina.

– Vi står inför ett stort förtryck, men jag vill att ni ska veta att jag inte kommer att ge upp, jag överlämnar mig till min nation, sa Imamoğlu i sitt uttalande på video där han knyter sin slips i sitt hem innan han fördes bort av polisen. – Jag kommer att fortsätta kämpa mot den person och hans mentalitet som har använt hela denna process enbart som ett verktyg.

Det råder ingen tvekan om att ”den personen” är en referens till Erdoğan.

Långsiktiga avgifter

Enligt Istanbuls åklagare utreds Imamoğlu för att ha ”leda en kriminell organisation” och anklagas för mutor, bedrägerier och riggade kontrakt. En video, ”Counting Money in CHP”, som har dykt upp avser att bevisa att İmamoğlu och andra pressade affärsmän att betala bidrag, tvättade pengar genom bedrägliga transaktioner och manipulerade kommunala kontrakt för personlig berikning.

Riksåklagaren beskriver det som en maffia som uppstod när Imamoğlu var borgmästare i Istanbul-distriktet Beylikdüzü och som nu vill utöka sin ”olagliga verksamhet” i hela staden med 16 miljoner invånare.

Totalt uppges 105 personer vara under utredning.

Den allmänna åklagaren anklagar Imamoğlu och åtta andra för att ”hjälpa terroristorganisationerna ’PKK/KCK'”. Kurdistan Community Union ( Koma Civakên Kurdistanê , KCK) är paraplyorganisation för partier och organisationer som ansluter sig till Öcalans ideologi om demokratisk federalism och sträcker sig utanför Turkiets gränser.

KCK inkluderar bland annat Demokratiska enhetspartiet ( Partiya Yekîtiya Demokrat , PYD) i Syrien, Kurdistan Free Life Party ( Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê , PJAK) i Iran, och Kurdistans demokratiska lösningsparti ( Partî Çareserî Dîmukratî Kurdistan , Iraq. KCK:s ledning, som består av Remzi Kartal och Hacer Zagros som chefer för den nationella verkställande makten, och Bese Hozat och Cemil Bayik som chefer för den centrala verkställande makten, anses vara en del av PKK:s verkliga politiska ledning.

Anklagelserna är utformade för att till synes inrätta en utökad rättsprocess som kommer att hålla İmamoğlu fängslad under lång tid om inte Erdoğan ger efter för nationella och internationella protester. Han har inte för vana att göra det.

Det är något som Selahattin Demirtaş och Figen Yüksekdağ Şenoğlu, de tidigare medledarna för Folkets demokratiska parti HDP (turkiska:  Halklarin Demokratik Partisi , Kurmanji-kurdiska:  Partiya Demokratik a Gelan ), fortfarande upplever dag efter dag. De greps den 3 och 4 november 2016, på anklagelser liknande dem som riktats mot İmamoğlu, och sitter fortfarande i fängelser med högsta säkerhet. HDP är föregångaren till Folkpartiet för jämlikhet och demokrati DEM (kurdiska:  Partiya Wekhevî û Demokrasiya Gelan ; turkiska:  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi)  i den långa raden av förbjudna kurdiska partier.

Policyn för ”Urban Consensus”.

Det alarmerande med anklagelserna är att åklagaren spårar trådarna tillbaka till İmamoğlus omval i mars förra året. Där ska İmamoğlu och andra misstänkta medvetet ha deltagit i ett initiativ, kallat ”urban consensus”, ”för att öka PKK/KCK:s inflytande i storstadsområden, inklusive upprättande av listor för kommunfullmäktige med godkännande av ledare för terroristorganisationer”. Detta tyder på att myndigheterna är ute efter att ogiltigförklara lokalvalen i Istanbul – eller valet som helhet, eftersom anklagelserna hänvisar till en form av konspiration, ”Urban consensus”, i flera större städer.

”Urban consensus” är inget annat än ett valtekniskt samarbete som CHP och DEM/HDP i lokalvalen förra året. ”Att sikta på urban konsensus, demokratisk politik och politiskt samarbete är ett uttryck för frustration över valförlusten och en handling av politisk hämnd”, påpekar DEM i sitt uttalande.

Oppositionen vann i hela västra delen av landet och längs hela Medelhavskusten (CHP) och den sydöstra, kurdiska delen av landet (DEM), medan Erdoğans parti för rättvisa och utveckling ( Adalet ve Kalkınma Partisi , AKP) tog de centrala delarna och delarna av den östra delen av det omgivande huvudstadsområdet Ankara, men inte den omgivande huvudstaden Ankara.

https://en.wikipedia.org/wiki/2024_Turkish_local_elections

Bland de gripna finns Mahir Ongun, İmamoğlus pressrådgivare, vice generalsekreterare Mahir Polat och Resul Emrah Şahan, borgmästare i Şişli, ett stadsdistrikt i provinsen Istanbul, på andra sidan Bosporen i den europeiska delen av Turkiet, med en befolkning på över 280 000 000.

Gripandena sker mitt i stigande spänningar mellan oppositionskontrollerade kommuner och Erdoğans regering, men tidpunkten är inte tillfällig. I helgen ville CHP nominera Imamoğlu som oppositionskandidat, och på söndag är det lokalval. Det fyra dagar långa demonstrationsförbudet i Istanbul syftar också till Newroz (ny dag), det persisk-kurdiska nyåret som sammanfaller med vårdagjämningen på torsdag (20 mars). 

Stora demonstrationer har aviserats som kommer att kräva Öcalans frigivning och att Erdoğan inleder förhandlingar om Öcalans färdplan för att lösa den kurdiska frågan och demokratisera Turkiet.

Erdoğan har inte heller svarat på PKK:s ensidiga obestämda vapenvila.

Anklagelser om statskupp

Gripandena har utlöst reaktioner och skarpa fördömanden från oppositionspolitiker och ledare för civilsamhällets organisationer och fackföreningar. ”Ett kuppförsök mot vår nästa president”, enligt CHP-ledaren Özel, som tog över i november 2023 för veteranen Kemal Kiliçdaroğlu, som kritiserades för bristande intern demokrati i partiet.

”Att använda våld för att åsidosätta folkets vilja är en statskupp.” ”I slutändan kommer folkets vilja att råda, och Turkiet kommer att vinna”, skrev Özel på sociala medier.

Ankaras borgmästare Mansur Yavaş från CHP påminner om att ”ingen intervention mot folkets vilja kommer att förbli obesvarad” och att ”sådana handlingar skadar demokratin mest”.

Yavaş har en mörk politisk bakgrund. Från 1992 till 2013 var han medlem av det nationella aktionspartiet ( Milliyetçi Hareket Partisi , MHP), det högerextrema partiet med fascistiska rötter som nu sitter i koalition med AKP, och innan dess i National Working Group Party  (Milliyetçi Çalışma Partisi) , den fascistiska ledaren för MH och MHP, som grundade den fascistiska partiet Türke Grey Wolves  (Bozkurtlar) , som klädde sig till Idealistic Hearts Educational and Cultural Foundation  (Ülkü Ocaklari Eğitim ve Kültür Vakfi) , vargar i fårakläder.

– De gör allt de kan för att förhindra att valurnorna sätts upp. Snart kommer de att lansera smutskastningskampanjer genom sin media och armé av troll, men de kommer inte att kunna försvaga İmamoğlus rykte, varnade CHP-ledaren i Istanbul Özgür Çelik.

– De som försöker hämnas på det republikanska folkpartiet har förlorat folkets förtroende och respekt, instämmer Kiliçdaroğlu.

DEM ser gripandet av Imamoğlu som ett direkt hot mot den politiska offensiv som partiet är inblandat i för att lyfta Öcalans färdplan med de politiska partierna, inklusive en delegationsresa till norra Irak för att ha möten med kurdiska partier där.

– Det här är ett direkt angrepp på demokratin och folkviljan. Vi avvisar detta olagliga ingripande och kräver omedelbar frigivning av İmamoğlu och alla de arresterade, kräver Tuncer Bakirhan, den manlige, kurdiske medledaren för DEM.

Partiets kvinnliga, turkiske medledare Tülay Hatimoğullari attackerar regeringen för att ”driva spänningar i samhället och polarisering bortom reparationspunkten”.

– Den här operationen, som krossar tron ​​på rättvisa, är ett försök att omforma politiken genom rättsväsendet. Vad Turkiet behöver är inte gryningspolisrazzior, utan mer demokrati och mer rättsstat, varnar hon.

DEM anser att Turkiet befinner sig mitt i ”en rättslig och statlig kuppprocess som riktar sig till all politisk och social opposition”, och partiet kräver ett omedelbart slut på vad det kallar ”förvaltning och kuppmentalitet”, sade partiets uttalande på onsdagen.

Flera partier betonar kuppaspekten, ”ett civilt kuppförsök”, enligt Good Party  (IYI Party) , som beskrivs som ett starkt högerorienterat, kemalistiskt nationalistiskt parti. Det bröt ut från MHP i den schism som uppstod mellan partiledaren Devlet Bahçeli och Meral Akşener 2017.

– Precis som historien har fördömt tidigare kuppmakare, kommer den att fördöma dem som ligger bakom detta. Erdoğan kan inte tysta en nation vars nationalsång börjar med ordet ”Var inte rädd”, säger Dursun Müsavat Dervişoğlu, som har lett IYI sedan 1 maj förra året.

”Istiklal Marşi”  (Självständighetsmarschen) blev nationalsången i mars 1921, två och ett halvt år innan Mustafa Kemal Atatürk etablerade den moderna republiken Turkiet efter det osmanska riket i oktober 1923.

– Rätten att rösta och bli vald, frihet, demokrati, lagar och konstitutionella rättigheter har upphävts i Turkiet i dag, sade han.

Gamla bröder

Flera av Erdoğans gamla allierade är nu på kant med ”sultanen”, inklusive tidigare premiärminister (augusti 2014-maj 2016) och utrikesminister (maj 2009-augusti 2014) Ahmet Davutoğlu, som också var partiledare för AKP (augusti 2021416-maj). Han beskriver aktionen mot Imamoğlu som ”ett brott mot demokratiska principer och rättsstatsprincipen”.

– Att fängsla Istanbuls valda borgmästare på ett sådant sätt är oacceptabelt. Denna åtgärd fördjupar bara den demokratiska krisen i Turkiet. Regeringen måste förstå att undertryckandet av oppositionen inte kommer att ge stabilitet, utan kommer istället att underblåsa ytterligare politisk oro, konstaterade Davutoğlu, som bildade Framtidspartiet ( Gelecek Partisi , GP) i december 2019.

En annan långvarig Erdoğan-anhängare, med en lång meritlista men mindre inflytande, är Ali Babacan, som grundade partiet Democracy and Progress ( Demokrasi ve Atilim Partisi , DEVA) i mars 2020. Babacan var chefsförhandlare med EU (2005-08), utrikesminister 2009-maj 009–augusti 2015).

– Det här landets politiska utrymme håller på att begränsas och budskapet till politikerna är tydligt: ​​”Jag har bestämt mig för att sitta kvar vid makten så länge mitt liv och hälsa tillåter, och ingen annan kan hålla i regeringen.” Om så är fallet så har Turkiet genomgått ett regimskifte, säger Babacan.

– Rättsväsendet är inte längre oberoende, och rättsstatsprincipen håller på att avvecklas systematiskt. Vi måste stå tillsammans mot detta.

Babacans DEVA är en del av den islamistiska alliansen New Path ( Yeni Yol , YY) som etablerades i parlamentet så sent som den 4 januari i år, tillsammans med Davutoğlus Framtidsparti och Mahmut Arikans Islamistiska Lyckaparti ( Saadet Partisi ).

SP är mer förknippad med den islamistiske ideologen Necmettin Erbakan (1926-2011) och premiärminister under en kort period, från juni 1996 till juni 1997, då han i praktiken avlägsnades av militären på order av Nationella säkerhetsrådet ( Milli Güvenlik Kurulu , MGK). Han var föregångaren till Erdoğan och AKP för ”moderat islamism” som en gren av Muslimska brödraskapet.

Lira skramlar i kassan

Den turkiska liran föll på onsdagen, drabbad av gripandet av İmamoğlu och hans följe. Liran landade på den historiska lägsta nivån 41,64 mot dollarn. Det är första gången man har varit tvungen att spendera mer än 40 lira för en dollar. Liran föll till 44,88 mot euron, vilket också är rekordhögt.

Turkiet har genomgått en lång period av dyra tider och drabbades av ytterligare ett slag med jordbävningen på 7,8 den 6 februari 2023 som krävde livet av 44 200 registrerade offer. Ekonomin har varit i fokus mer de senaste åren än landets politiska utveckling eller krigföringen i norra Syrien och norra Irak eller kriget i Ukraina.

Det politiska kapital som Erdoğan och AKP hade sparat fram till mitten och slutet av det senaste decenniet har i stort sett varit uttömt, bland människor som rynkar på näsan åt höjda priser, både på mat och importvaror, och bland näringslivet som länge har motsatt sig Erdoğans akrobatiska penningpolitik. 

Turkiet har upplevt kapitalflykt – och det kan nu öka på grund av händelser i Turkiet och internationellt. Finansmarknaderna kämpar redan hårt under tryck från inflation på 65 procent, och investeringsaptiten är svag. Den kan försvagas ytterligare av politisk osäkerhet.

Det hade omedelbart en stark inverkan på Istanbuls aktiemarknad och en ökning av guldpriserna. man fick betala 4 000 lira för ett gram guld. I onsdags var 100 lira värda 28,44 kronor.

Analytiker varnar för långvarig instabilitet och ytterligare försvagning av det ekonomiska förtroendet. Istanbulbörsen (BIST) öppnade med ett fall på 6,87 procent och stängdes sedan för att inte penetrera hela vägen ner genom mosaiken.

Ekonomer varnar för att de kommande ekonomiska och politiska besluten leder till ihållande politisk spänning som kan leda till ytterligare devalvering av liran och kapitalflykt, vilket förvärrar de ekonomiska problemen.

Föregående artikelJakartametoden
Nästa artikelTrumps sändebud Steve Witkoff: Tanken att Moskva skulle attackera Nato är ”befängd”
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

7 KOMMENTARER

  1. Nu när den ukrainske kokainberoende komikern har varit så framgångsrik i sitt så väl systematiserade skådespel i att skapa sig en förmögenhet kan tydligen fått följare i andra länder.
    ”When the 53-year-old businessman and former district mayor was chosen to run as mayor for Turkey’s largest city and economic hub in 2019, he was largely an unknown figure and many skeptics questioned the decision. The former leader of his pro-secular Republican People’s Party, or CHP, reassured critics that once the people got to know him, his charm would resonate with voters”

    Så nu gäller det att locka väljare med en charmör precis som var ett faktum i Ukraina.
    Behovet att destabilisera Turkiet kan ha syftet att öppna leden till Ryssland.
    Värt att fundera på om ”economic hub” endast har visioner att skapa ökad omsättning i destabiliserande i ”på väg mot mellanöstern” ” ”öppna leden mot Svarta havet” strategier.

    Frågan är hur lönsamma demokraternas multi investeringar i statskupper Europa har varit. Något vill de ha för sina obegränsade investeringar vilket också kan vara kopplat till Stor-Israel projektet

    • Tack för den synpunkten , jag vet inget om honom men vanligtvis brukar väst ligga bakom regimförändringar så jag undrade om någon kände till mer

      • Tja, svensk regimmedia påstod att ca 1 miljon var och demonstrerade sitt stöd för borgmästaren i Istanbul vilket var en klar överdrift? Det var snarare ett par hundra tusen men i en stad som Istanbul med ca 16 miljoner invånare är det en droppe i havet! I sammanhanget ska man även ha klart för sig att Istanbul är långt mer sekulärt än Turkiet i övrigt! Att Erdogan är en maktgalen typ råder dock ingen tvekan om men han har även ett starkt stöd i övriga Turkiet så han lär sitta kvar oavsett alla försök till färgrevolutioner.

        • Benny, du verkar ha ett behov av att avfärda stora folkliga protester genom att fokusera på siffror snarare än vad de faktiskt betyder. Om det var en miljon eller några hundratusen som demonstrerade i Istanbul kan diskuteras, men poängen är att det var en massiv samling människor som tog sig ut på gatorna för att visa sitt missnöje. Det är knappast en ”droppe i havet” när så många människor aktivt engagerar sig – särskilt i ett land där oppositionen utsätts för påtryckningar och där det finns en betydande risk med att öppet utmana makten.

          Och ja, du har rätt i att Istanbul är mer sekulärt än övriga Turkiet, men det gör protesterna än mer intressanta. Att en så stor del av befolkningen där samlas för att stötta en oppositionell borgmästare visar på en tydlig klyfta i landet – en klyfta mellan Erdogans mer konservativa, religiöst inriktade anhängare och den sekulära oppositionen.

          Sen håller jag med dig om att Erdogan är maktgalen. Han har successivt underminerat Turkiets demokratiska institutioner, krossat oberoende medier och fängslat oppositionella. Men att säga att han ”lär sitta kvar oavsett alla försök till färgrevolutioner” är en rätt förenklad syn på situationen. Visst, han har ett starkt stöd på landsbygden och i mer konservativa delar av Turkiet, men han har också börjat tappa mark – annars skulle han inte ha behövt manipulera rättsväsendet och använda statens resurser för att kväsa oppositionen.

          Vad gäller påståendet om färgrevolutioner – vad syftar du på egentligen? Att folk går ut och demonstrerar mot en auktoritär ledare är inte per automatik ett tecken på en utländskt orkestrerad kupp. Människor kan faktiskt vara genuint missnöjda och vilja ha förändring. Att vifta bort det som ett försök att destabilisera landet är exakt den retorik Erdogan själv använder för att rättfärdiga sin maktkoncentration.

          Så istället för att fastna i detaljer om exakt hur många som demonstrerade kan vi kanske enas om att protesterna i Istanbul är en tydlig signal om att Erdogan inte är så ohotad som han vill få det att framstå.

          • Det låter som det är den urbana Borgerligheten som trycker på.

            – ”Vi står inte ut med detta auktoritära förtryck.
            Vi oppositionella till ’regimen’ kräver Frihet, Frihet!

            Har de månne kanske lyssnat till libertarianen Henrik Jönsson Youtube kanal?

          • När en demonstration får mycket västmedia tid så är det oftast ledare i länder som är obekväma för västglobalisterna som drabbas, eftersom västmedia ägs av av några få globalister så är dom endast opinionsbildare, inte sanningssägare.

      • Under norske Stoltenbergs tid tror jag det var som det i NATOs högkvarter anordnades med kontor/arbetsplats för två personer som representanter för Israel. Såg en tidningsnotis ngn stans för några år sedan – (2010-19 talet). Kanske det, speciellt under Obama/Bidens tid, varit del i större plan.
        Med Rutte som politiker, får en att undra hur klipsk han egentligen är. Kanske det räckte med ett MH17 flygplan för att hålla honom på ”kurs”

        Det föranleder en att fundera på om NATO ”bidar sin tid” i ett muslimskt land som Turkiet.

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here