USA: världen som fastighetsmarknad? Grönland och tullar…

2

Julian Macfarlane: https://julianmacfarlane.substack.com/p/the-us-the-world-as-real-estate?utm_source=post-email-title&publication_id=837411&post_id=158587640&utm_campaign=email-post-title&isFreemail=true&r=103ae5&triedRedirect=true&utm_medium=email

När man bedömer ett lands ledare bör man titta noga på vad han säger. När en sådan person motsäger sig själv i samma tal bör röda lampor tändas och sirener tjuta.

Det är ett kännetecken för amerikanska presidenter – och säger något om den amerikanska allmänheten som möjliggör dem

Det är förbluffande hur många människor som ignorerar detta grundläggande axiom – lyssna på vad folk säger.

I sitt tal till kongressen vände sig Trump till det grönländska folket och betonade deras rätt till självbestämmande. Vi stöder starkt er rätt att bestämma över er egen framtid. Och om ni väljer det, välkomnar vi er till Amerikas förenta stater.

Några ögonblick senare… ett eller annat sätt kommer vi att få det. ”Det”? Trump bryr sig inte om människor – bara om fastigheter. Det var 5 mars. Dagen därpå svarade Grönland.

Kalaallit Nunaat (Grönland på grönländska) är vårt, vi vill inte vara amerikaner eller danskar, vi är Kalaallit. Det måste amerikanerna och deras ledare förstå. Vi är inte till salu och kan inte bara tas. Vår framtid kommer att avgöras av oss på Grönland.

Kalaallit Nunaat Premiärminister.

 

Grönländarna är ett inuitfolk som är släkt med inuiterna i Nunavit, ett autonomt territorium som nominellt står under Ottawas kontroll. Så om de skulle ansluta sig till någon borde det vara deras kusiner i Kanada, som de delar kultur med.

USA:s engagemang för självbestämmande är obefintligt. Konceptet har inte spelat någon roll för dem sedan republikens grundande. Fråga bara indianfolken, mexikanerna i sydväst och väst, hawaiianerna i Stilla havet.

På senare tid, fråga folken i Ossetien, Abchazien, Krim, Donbas, Lugansk, Kherson, Zaporozhie och Odessa. Fråga folken i Gaza och på Västbanken. Och en mängd latinamerikanska länder.

Vad är lagen? Det är en grundläggande rättighet. Grundsatserna är allmänt accepterade bland internationella jurister – bara inte av USA.

När ett folk inte gör som de blir tillsagda försöker amerikanerna få dem att göra det – ”på ett eller annat sätt”. Det går inte att säga ”nej” till USA.

Detta gäller inte bara Trump – tidigare presidenter, Biden och Obama och Bush och Clinton var utan tvekan värre.

Frihet börjar med ”Nej!”

 

Artikel från 1929?

Varifrån har jag fått min information? Förutom Hudson och Wolff använde jag olika källor, men den bästa akademiska källan är den här: Vem skyddade och varför?

Tullar världen runt 1870-1938. Den är över 60 sidor lång, utmärkt dokumenterad och täcker alla de frågor som debatteras idag.

En annan bra källa är en 31-sidig monografi från 2010, även den från Harvard. Tullarnas struktur och långsiktig tillväxt

 

 

Föregående artikelFrån Gaza till Syrien: Israels permanenta krig
Nästa artikelGaza: världens första AI-drivna, robotaktiverade folkmord
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

2 KOMMENTARER

  1. Jag har inget speciellt emot att Donald Trump går vidare med Grönland.
    Saken har säkerligen också diskuterats med Ryssland och kanske uppnåtts med samförstånd.
    Jag tycker det har mindre betydelse om Grönland domineras av USA eller Danmark.
    För de är ju Västländer båda två.

    Det positiva jag ser är att ett amerikanskt övertagande av Grönland skulle haverera NATO.
    NATO skulle aldrig mera bli sig likt med en kil inslagen mellan USA och Europa.

    Ni får tycka vad Ni vill men jag ser den Multipolära Världen förverkligas betydligt snabbare med Republikanska Partiet och Donald Trump som president i USA.
    Samt inte minst ett tryggare Ryssland.

    USAID är nu fimpat och därmed krokben satt på Demokratiaktivisterna som sedan Sovjetunionens fall härjat fritt längs Västeuropas östra gränser.

  2. ”arbetarklass”?
    ”Det positiva jag ser är att ett amerikanskt övertagande av Grönland skulle haverera NATO” ? Hur då och på vilket sätt?

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here