Var går gränserna i svensk media för vad som får sägas om Gaza?

11
Jag återger nedan utdrag ur en artikel av Andi Olluri i

Nya Dagbladet

Principerna som tillämpas på rapporteringen om Israels krig och folkmord i Gaza är helt annorlunda från de som tillämpas på kriget i Ukraina, skriver debattören Andi Olluri utgående från en pilotstudie.

____________________

I denna korta pilotstudie vill jag undersöka var gränserna för svensk debatt om folkmordet i Gaza går.

För att göra detta har jag valt att granska varenda artikel och nyhetsinlägg från de stora riksmedierna sedan 7:e oktober 2023: Aftonbladet, Dagens Nyheter, Expressen, Svenska Dagbladet, ETC, Dagens Industri, SvT, TV4, Sveriges Radio och Fokus. Det gäller ungefär 19 000 artiklar och nyhetsinslag sedan attacken började.1

På 19 000 artiklar fanns endast en enda artikel – ett brev till tidningen ETC – som nämnde palestiniernas rätt till självförsvar.Israel har som ockupant inte rätt till självförsvar. Däremot har det ockuperade folket rätt till motstånd inom ramarna för folkrätten”.10 På den fundamentala frågan råder alltså på utom en artikel 100 procent konsensus och lydnad på 19 000 artiklar och nyhetsinslag.”.11

Det fanns bokstavligen noll referenser bland 19 000 artiklar och nyhetsinslag till den juridiska undersökningen från flera av världens ledande akademiska människorättsinstitut om att Israel saknar “rätten till självförsvar” för sina “operationer i Gaza”.12

Det fanns återigen precis noll referenser till FN:s officiella juridiska rapport som avfärdar Israels rätt till självförsvar och kräver dess ovillkorliga återlämnande av allt ockuperat territorium.13

De personer som deltar i den transparent fåniga svenska “debatten” om Gaza kan inte få för sig att en illegal ockupant inte har rätt att avfyra ens en kula mot dem de ockuperar, utan snarare endast skyldigheten att omedelbart avsluta sin attack och ockupation. Det är den enda rättigheten Israel har i sammanhanget.

Red.: I följande avsnitt citerar Anddi Olluri ett urval ledande svenska politiker och debattörer.

Han skriver sedan ”Vad FN och ledande juridiska organ anser om den frågan spelar alltså knappast roll. “Försvaret av den folkrättsligt grundade världsordningen innefattar” absolut inte Palestinas “suveränitet, territoriella integritet och rätt till självförsvar mot varje angrepp”. Palestinierna har privilegiet endast att attackeras och ockuperas, och ingen rätt till självförsvar. Så enkelt är det i en laglös och terroristisk kultur.

På 19 000 artiklar fanns exakt noll artiklar som föreslår att vi skickar vapen till Hamas för att försvara sig mot en genocid angripare.18

Vi finansierar och skickar generösa mängder vapen mordiska terrorregimer som brutalt attackerar andra länder, begår långt värre terrordåd mot civila som får Hamas handlingar att framstå som rena picknicken  –såsom Israel, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Filippinerna, bland många andra….

När Ryssland krossade Mariupol och Charkiv; vad media sade då – och ännu upprepar dagligen – är att ockupanten måste slås tillbaka av den ockuperade, bekämpas med våra vapen som vi skickar till dem, att ockupantens attack är principiellt fel oavsett hur Ryssland utför sin attack, och därefter måste Kreml betala skadestånd till Ukraina. All denna moralisering är magiskt försvunnen när vi diskuterar vår partners, Israels, brott och hur vi ser på palestiniernas rättigheter,

Föregående artikelMacron och Starmers ”coalition of the killing” mitt i Europas vansinniga krigsförberedelser
Nästa artikel”Europa försöker rädda sin ekonomi genom att gå över till en krigsekonomi.”
Global Politics
Globalpolitics.se är en partipolitiskt obunden, vänsterorienterad och oberoende analyserande debatt- och nyhetstidning med inslag av undersökande journalistik.

11 KOMMENTARER

  1. Bra jobbat i utredningen Andi!

    Ja, det är för bedrövligt medieklimat, även om vissa enstaka (få) ledare i bl.a. Aftonbladet och Dagens ETC. nämnt om Israels skyldigheter att försvinna politiskt och militärt (i diverse ordalag) från Palestina.

    Och vi kan ju inte vänta allihopa på att Internationella brottmålsdomstolen i Haag skall få både Netanyahu och Putin på plats så att internationell rätt -först då- skall upphäva de respektive israeliska och ryska ockupationerna och invasionerna liksom de allvarligaste och mest brutala fascistiska krigsbrotten vi sett sedan år 1945 – i angrepps- och invasionskrigen i fallen mot både Palestina respektive Ukraina, som i princip är två exakt likadana fall.

    • ”i princio är två exakt lika fall”
      Ok vi säger det. Israel och Ukraina har beväpnats till tänderna av väst.
      Den andra parten i konflikten blir då Palestinierna respektive Ryssland
      som de anfallna civilbefolkningarna
      En intressant detalj som stör den perfekta symmetri du upplever.
      Nämligen att HAMAS fåt ekonomiskt stöd av USA. Det avslöjades av utfrågningar av DOGE. USA finansierade alla de kända som kallas terrorister av väst, inklusive Hezbollah.

        • https://nyadagbladet.se/utrikes/amerikanska-skattebetalare-finansierar-islamistiska-terrorister/
          Amerikanska skattebetalare finansierar islamistiska terrorister
          publicerad 1/4 2025 12:42 – av Markus Andersson
          Under en utfrågning om underskottet för DOGE (Delivering on Government Efficiency) i den amerikanska kongressen konstaterade den konservativa tankesmedjan Middle East Forums verkställande direktör Gregg Roman att amerikanska skatte- och biståndspengar systematiskt använts för att finansiera en lång rad islamistiska terrororganisationer.

          Under utfrågningen, som ägde rum tidigare i februari, undrade Tennessee-republikanen Tim Burchett om Roman kände till att USA vid tidpunkten fortfarande skickade 40 miljoner dollar varje vecka till Afghanistan och Talibanerna – något som denne också bekräftade och förklarade att det amerikanska stödet till islamistgrupper är betydligt mer omfattande än så.

          – Vi har bistått Al-Shabaab i Somalia, Hamzi-nätverket i Sudan, Hamas, Islamiska Jihad, Hizbollah, Kata’ib Hizbollah och Hay’at Tahrir al-Sham i Syrien. Dussintals terrorgrupper har fått indirekt hjälp via amerikanskt bistånd, utvecklade han.

          Roman fokuserade särskilt på Gaza, och pekade på att den hårt kritiserade biståndsmyndigheten USAID sedan Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 skickat 2,1 miljarder dollar i nödhjälp – trots att Hamas kontrollerar området. Enligt tankesmedjans chef kringgicks normala granskningsregler genom att biståndsmyndigheten använde så kallade nöddispenser.

          – Undantag beviljades med hänvisning till akut kris, vilket innebar att de vanliga screeningprocedurerna ströks. Som resultat hamnade 90 procent av biståndet i Hamas-kontrollerade zoner.

          – Genom detta bistånd har skattebetalarnas pengar använts för att beväpna terrorister som dödar civila, fortsatte han och argumenterade för att amerikanska skattebetalare ”i praktiken finansierat Hamas överlevnad”.

    • Värsta sedan 1945? Har Nuclear ”glömt” Korea, Vietnam, Afghanistan, Irak, Libyen m m? Dina alster här på bloggen är minst lika vilseledande som de fulmedia du kritiserar! Helt historielösa och okunniga påståenden som vanligt.

      • Jag har som jag tidigare sagt hela tiden antagit att Johans roll är att bädda för att vi andra får utrymme för djupt känd kritik.
        Så Johan är på sätt och vis en hjälte som offrar sin heder i den repressiva toleransens namn.

    • Och zionismen fortsätter därmed bara Storbritanniens angloamerikanska elitklubbs ärenden. Storbritannien instruerade Pilgrims Society’s amerikanska medlemmar att underutbilda amerikanska befolkningen så att deras löner kunde sänkas till Storbritanniens nivå.
      Eftersom Pilgrim Society är i det närmaste okänt för många politiska opinionsbildare så har de flesta missat hur USA har styrts utifrån hela tiden och både zionister och anglofila eliter har bidragit till USAs snedvridning.

  2. Nej Johan, det är absolut inte två exakt likadana fall. Att du torgför den åsikten diskvalificerar dig.

  3. Fråga: Vad means med en “israel först regering”?
    Svar: En regering som sätter folkmördar regimen israels intressen och behov före allt annat, inklusive sin egen befolknings behov och intressen.

    Fråga: Vilka regeringar gör det?
    Svar: Alla regeringar i väst har ”israel först” som sin orubbliga ståndpunkt

KOMMENTERA

Please enter your comment!
Please enter your name here